Het betrouwbaar lossen van silo’s met moeilijk stromende en bruggevoelige producten is binnen de stortgoedindustrie een bekende uitdaging. Producten zoals weivetkernen, cacaocake en andere cohesieve bulkproducten kunnen boven de silo-uitloop bruggen vormen. Hierdoor ontstaat een onregelmatige productstroom of kan de silo-uitloop zelfs volledig blokkeren.
Voor dergelijke toepassingen past Poeth een roterend uitdraagsysteem voor silo’s toe. Hierbij wordt het product onder in de silo mechanisch in beweging gebracht. Een langzaam roterend uitdraagelement bestrijkt een groot gedeelte van de silobodem en transporteert het materiaal gecontroleerd naar één of meerdere uitlopen.
Voor het bevorderen van de productuitloop uit een silo wordt regelmatig een trilbodem of vibrator toegepast. Bij bepaalde producten kan trilling echter een averechts effect hebben. Producten die gevoelig zijn voor verdichting kunnen door langdurige of intensieve trillingen juist verder inklinken of consolideren, waardoor de interne samenhang toeneemt en de uitstroming verslechtert. Ook in de vakliteratuur wordt onderscheid gemaakt tussen producten waarvoor vibrerende lossystemen geschikt zijn en producten die juist de neiging hebben door trillingen verder te consolideren.
Het roterende silo-uitdraagsysteem werkt volgens een ander principe. In plaats van de volledige productkolom aan trillingen bloot te stellen, wordt het product mechanisch en met lage snelheid losgemaakt en naar de uitloop gevoerd. Hierdoor kan brugvorming worden doorbroken en blijft de productafvoer beheerst.
Afhankelijk van de toepassing kan het systeem worden voorzien van één of meerdere uitlopen. Hierdoor kan vanuit één silo bijvoorbeeld naar verschillende transportsystemen, doseerlijnen of vervolgprocessen worden gevoed.
Het uitdraagsysteem wordt afgestemd op onder andere de producteigenschappen, silodiameter, bodemgeometrie, gewenste capaciteit, verblijftijd en het aantal uitlopen. Vooral bij producten die door hun cohesieve eigenschappen moeilijk onder zwaartekracht uitstromen, kan een mechanisch silo-lossysteem een bedrijfszekerder alternatief vormen voor conventionele silo-uitlopen.
Het resultaat is een gecontroleerde en betrouwbare silo-uitloop voor moeilijk stromende en sterk bruggevoelige bulkproducten, waarbij ook producten zoals vetkernen en cacaocake bedrijfszeker uit silo’s en bunkers kunnen worden afgevoerd.